U životu, pa tako i u kulinarstvu postoje neke predrasude. Određene namirnice se pripremaju samo na „taj“ način, nepoznata jela se ne kušaju nipošto jer „tko zna čega tu ima“ itd., ima toga dosta… Dugo nisam voljela neke namirnice jer sam ih u djetinjstvu jela loše pripremljene, kao npr. tikvice, špinat, blitvu ili palentu i to je dodatno otežavalo moju prehranu izvan kuće jer je izbor vegetarijanskih jela u restoranima i menzama bio jako uzak. I tako, polako je ta predrasuda da ne volim špinat ili blitvu ili tikvice nestala jer sam se „usudila“ probati ponovo i ponovo i ponovo i otkrila bezbroj izvrsnih jela s tim povrćem. Zašto to spominjem? Zato jer gajimo isto takve predrasude o upotrebi nekih namirnica. Robujemo navikama i običajima i teško se odlučujemo eksperimentirati. Ili se to može reći za neka prošla vremena? U današnje vrijeme interneta i povezivanja s drugim kuhinjama otkrivamo nove i nove primjene poznatog nam povrća, nove okuse, nove recepte. Nešto slično vam donosim u ovom receptu.
Kao što ste već mogli vidjeti, moje fotografije nisu samo ukrasne već ilustrativne tj. prikazuju i namirnice koje sam koristila u određenom receptu. Tako ovdje možete vidjeti listiće mlade blitve, špinata, rikule, cikle i gorušice uz dodatak grančica korijandra. Da, sve to čini zeleni dodatak našoj mungo leći. Bila sam presretna kad me moja Tanja poslala u svoj mali vrt s riječima: evo ti vrećica i naberi si što želiš! Jer nema boljeg od svježe ubranog povrća uzgojenog u organskom vrtu. I tu nastaje problem jer se nabere više nego što se može odmah pojesti. Ili se kupi na tržnici, kako vam drago, problem je isti. Uglavnom, u tom slučaju probajte ovaj recept. Skuhajte super zdravu mungo leću i na kraju dodajte sitno nasjeckane listiće mlade blitve, špinata, rikule, cikle, gorušice ili neke druge salate po želji, eksperimentirajte po svom ukusu. Uz to poslužite rižu i jednostavnu salatu od rajčica i uživajte!
Za četiri osobe vam je potrebno:
- 4 šake mungo leće namočene 30 min u toploj vodi
- 0,5 kg mladog zelenog povrća – špinat, blitva, rikula, cikla, gorušica
- Glavica ljutike ili mala glavica luka
- 3 žlice kokosovog ulja
- Začini – po pola čajne žličice kumina, gorušice, mljevenog korijandra, 1 čajna žličica kurkume
- Sol i chili po ukusu
- Malo svježeg korijandra za ukras
- Sok od pola limuna
Namočenu mungo leću s prstohvatom kumina i pola čajne žličice kurkume stavite kuhati u široku ili wok tavu, prekrivenu s barem tri prsta vode iznad površine. Vatra neka u početku bude jaka ali čim počne kipjeti, smanjite kako vam ne bi sve iskipilo po štednjaku. Ljuštene grahorice lakše otpuštaju biljne bjelančevine koje se uzdižu poput pjene i prijete da zaprljaju štednjak. Zato, ne okrećite leđa tavi već s pogledom na nju pripremite zeleno povrće. Stabljike odvojite i nasjeckajte posebno te ubacite u leću nakon 10 min kuhanja. Lišće sitno nasjeckajte te čuvajte za kraj. U maloj tavici zagrijte kokosovo ulje, dodajte ostatak kumina i sjemenke gorušice te lagano pržite dok ne počne pucketati a tada dodajte sušeni mljeveni korijandar, ostatak kurkume, sitno sjeckanu ljutiku ili luk i chilli te pržite dok luk ne ostakli i sjedini se sa začinima u finu pastu. Po potrebi dodajte žlicu vode da ne zagori. Kad je leća mekana i kremasta, dodajte pržene začine, sol i kuhajte još cca 5 min uz povremeno mješanje i na samom kraju dodajte zelene listiće, ugasite vatru i poklopite. Ako baš želite, možete prokuhati samo jednu minutu, nemojte duže da se ne izgube ljekovita svojstva i bogatsvo okusa mladog povrća. Za dodatnu svježinu, dodajte malo limunovog soka i ukrasite listićima korijandra. Poslužite uz kuhanu rižu, integralnu ili bijelu i salatu od rajčica.
Dobar tek!